11 οι Σλοβάκοι, 11 και οι Γερμανοί…

Στο τέλος κέρδισαν οι Γερμανοί (3 – 0)…

Ποια είναι η πιο ανεπιθύμητη αντίπαλος του Euro έδειξε η Γερμανία. Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επικράτησε εύκολα 3-0 της Σλοβακίας, προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης και...
περιμένει την Ιταλία ή την Ισπανία. Μεγάλο ματς από τον Ντράξλερ με γκολ και ασίστ, σκόραραν και οι Γκόμεζ, Μπόατενγκ.

Μόλις στο 8’ ο Μπόατενγκ με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Κόζατσικ, κάνοντας το 1-0, ωστόσο έξι λεπτά μετά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο από την άσπρη βούλα ο Εζίλ.

Ο Ντράξλερ, που πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια και γύρισε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα στον συμπαίκτη του, που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Εζίλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χούμελς έκανε την κεφαλιά και η μπάλα έφθασε στον Ντράξλερ, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής «εκτέλεσε» τον Κόζατσικ, γράφοντας το 3-0, που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος...