Το άγνωστο σπήλαιο στον Παρνασσό όπου βρίσκεται ο νοτιότερος παγετώνας της Ευρώπης
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgwVr5OBJRT8rmGsImKIE9UtT-ad6JNWg14sKVBBITaX_TREyDpip7pjNhxWhk72SqubDt1qIF2PRTjjd-STqLyhrqmhe5b4dTVu04FwZTivJ_DM6dQC-SpajPAy6ITIvZpsYv-6Cq0silr/s400/2017-10-12_172936.png)
Ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι ο νοτιότερος παγετώνας της Ευρώπης βρίσκεται στον Παρνασσό!
Βρίσκεσαι στην Αράχωβα και απολαμβάνεις ένα από τα ομορφότερα αλπικά τοπία της Ελλάδας, αφού ο Παρνασσός είναι τόσο επιβλητικός, που κόβει την ανάσα. Γνωρίζεις όμως ότι στο εσωτερικό του, περίπου 50 μέτρα κάτω από την επιφάνεια, κρύβει έναν παγετώνα;
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-7.jpg)
Κι όμως, μεταξύ Αράχωβας και χιονοδρομικού κέντρου, στη θέση Επτάστομο και σε υψόμετρο 1.260 μέτρων, είναι κρυμμένο ένα σπήλαιο, που φιλοξενεί τον νοτιότερο παγετώνα της Ευρώπης ο οποίος μάλιστα διατηρείται όλο τον χρόνο!
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-1.jpg)
Όσο για τις θερμοκρασίες παραμένουν σταθερές χειμώνα – καλοκαίρι: Από 0 έως -2ο C!
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-8.jpg)
Η ονομασία του προέρχεται από τα 7 στόμια-βάραθρα τα οποία οδηγούν στα ενδότερα του. Συγκεκριμένα αποτελείται από 1 κεντρικό βάραθρο βάθους 80-100 μέτρων, διαμέτρου περίπου 200 μέτρων, το οποίο καταλήγει στην βάση του παγετώνα και από άλλα 6 βάραθρα τα οποία κάποια από αυτά καταλήγουν στο κεντρικό στόμιο και κάποια άλλα στο εσωτερικό του βαράθρου.
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-6.jpg)
Καθώς βαδίζεις επάνω στον παγετώνα, κατά διαστήματα, θα συναντήσεις επιβλητικές παγοκολώνες, οι οποίες σχηματίζονται από νερά που προέρχονται από το λιώσιμο των πάγων την περίοδο την άνοιξης κυρίως.
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-5.jpg)
Προς τα ενδότερα θα βρεις μια στοά και μέσω αυτής θα οδηγηθείς ολοένα και πιο κοντά στην καρδιά του νοτιότερου παγετώνα της Ευρώπης. Το πιο φαντασμαγορικό απ’ όλα είναι o «υποχθόνιος» ήχος που κατά διαστήματα θα ακούσεις, ένας θόρυβος σαν να ανασαίνει η σπηλιά, και ο οποίος προέρχεται από τον αέρα που κατεβαίνει από την επιφάνεια προς το εσωτερικό του βαράθρου διαμέσου των στομίων του.
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/IMG_7173.jpg)
Μετά από το τελευταίο κομμάτι του παγετώνα η στοά στενεύει αρκετά και θα καταλήξεις σε μία λιμνούλα η οποία και αποτελεί το τελικό σημείο του βαράθρου .
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-4.jpg)
Αλλά μόνιμος παγετώνας; Κι όμως!!
Τα σπήλαια (το εσωτερικό τους) έχουν την ιδιότητα να διατηρούν την μέση ετήδια θερμοκρασιά της εισόδου τους. Μπορεί λοιπόν να πεί κανείς ότι ανάλογα με το υψόμετρο διαμορφώνεται αυτή η θερμοκρασία. Έτσι ακριβώς συμβαίνει. Όσο ψηλότερη η είσοδος, τόσο πιο κρύο. Γι’ αυτό και μέσα στο βάραθρο διατηρείται και ο παγετώνας καθ’ όλη την διάρκεια του έτους.
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-9.jpg)
Εντυπωσιακότατες εικόνες από καλλιτεχνήματα της φύσης, παγοσταλακτίτες και παγοσταλαγμίτες, γύρω σου σε μία χαοτική «τρύπα» που κατεβαίνεις, και κάτω…. κρυυυυο… και χιονοπόλεμος.
![](https://www.dinfo.gr/wp-content/uploads/2017/10/Eptastomo-3.jpg)
Δείτε το βίντεο:
Πληροφορίες – Φωτογραφίες: sportsmag, speleo
dinfo.gr
Σχόλια