Η ΠΡΏΤΗ ΦΟΥΣΤΑΝΈΛΑ;
Το αρχαιότερο ανάγλυφο που απεικονίζει φουστανέλα, έχει βρεθεί στο Σπήλαιο Νυμφολήπτου, κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Φωτογραφία από την κύρια αίθουσα
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiuWlZWWj1m2NZxLrE8o_CDTWzf_GENT-X97mjkaRfbGAau0CCHddWnyAHkcCj9xjY4xh2SZEhBLPc669LrTjtm-IYXrmXEAMGOnBbzz-vPLFOOLsv8ooU8EdQ_ZqgFc0xtDgCuKPiLigDg5Es6Ht_T9_XaSUO0L_0jdsAJJ6rcRdNN59AOkroamkjsgg/w640-h432/foustan.jpeg)
Το αρχαιότερο ανάγλυφο που απεικονίζει φουστανέλα, έχει βρεθεί στο Σπήλαιο Νυμφολήπτου, κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Φωτογραφία από την κύρια αίθουσα του Σπηλαίου Νυμφολήπτου στον Υμηττό, με το ανάγλυφο του Αρχέδημου, ο οποίος φοράει φουστανέλα [6ος αιώνας π.Χ].
Μελετητές αναφέρουν σχετικά με την φουστανέλα πως προέρχεται από μια σειρά αρχαίων ελληνικών ενδυμάτων, που έκαναν την εμφάνισή τους εκείνη την εποχή, όπως ο χιτώνας. Το σπήλαιο φαίνεται να εγκαταλείφθηκε για άγνωστο λόγο τον 3ο αιώνα π.Χ.
Γεωδίφης
Γεωδίφης
Κατηγορίες:
Σχόλια